گفت و شنودهایی در ریاضیات

گفت و شنودهایی در ریاضیات

  • نوع فایل : کتاب
  • زبان : فارسی
  • نویسنده : آلفرد رنیی
  • مترجم : سعید قهرمانی
  • چاپ و سال / کشور: 1373
  • تعداد صفحه : 142

توضیحات

« کتاب "گفت و شنودهایی در ریاضیات" کتابی است بسیار جذاب و با زبان ساده ، که شما را با رمز و راز و تاریخچه ی برخی متفکران برجسته ی ریاضی آشنا می کند.
شامل سه گفت و شنود درباره ی معنا و کاربرد ریاضیات است. نویسنده ی این کتاب که خود یک ریاضیدان و آموزگار ماهر ریاضی است برای آنکه برای خواننده ی عام معنا و مفهوم و اهمیت و کاربرد ریاضیات را توضیح دهد این گفت و شنودها را با بهره گیری از قدرت تخیل خود در بستر تاریخی مناسب و از زبان شخصیتهای نامدار و صاحب سبک تاریخ ریاضیات بیان کرده است. نکته ی جالب این است که در هر گفت و شنود یک ریاضیدان بزرگ با یک شخص تازه کار ولی علاقه مند درباره ی ریاضیات صحبت می کند و درست به همین دلیل حرفهای رد و بدل شده بسیار ساده و قابل فهم هستند اما علیرغم سادگی و روان بودن کلام، مفاهیم بیان شده در این گفت و شنودها مفاهیم عمیق و بنیادی ریاضیات هستند. با این دیدگاه می توان سبک نوشتاری این کتاب را سهل ممتنع دانست.

اما درباره ی گفت و شنودها

گفت و شنود اول بین سقراط و بقراط است. در این گفت و شنود مکتب فلسفی افلاطونی (منطق گرایی) در ریاضیات از زبان سقراط برای بقراط که در ابتدای راه آموختن ریاضیات قرار دارد تشریح می شود. مکاتب سه گانه ی مشهور در فلسفه ی ریاضی منطق گرایی، صورت گرایی و شهودگرایی هستند. غالب افراد آشنا با ریاضیات منطق گرا هستند ولی اکثراً به صورت رسمی این موضوع را نمیدانند.

گفت و شنود دوم بین ارشمیدس و حاکم جزیره ی سیراکیوز درباره ی کاربرد ریاضیات است. در این گفت و شنود ارشمیدس به عنوان یکی از پیشگامان استفاده ی عملی از ریاضیات، درباره ی نحوه ی به کارگیری ریاضیات توضیحات جالبی می دهد. سخنان بیان شده از زبان ارشمیدس در واقع توضیحی ساده درباره ی آن چیزی است که ما امروزه به آن مهندسی می گوییم.
گفت و شنود سوم بین گالیله و دو شخص مبتدی دیگر درباره ی استفاده از ریاضیات برای کشف حقیقت است. گالیله به عنوان نخستین کسی که سعی کرد حرکت اجسام را با استفاده از ریاضیات توضیح دهد در این گفت و شنود درباره ی کاربردهای ریاضیات در کشف قوانین کلی حاکم بر جهان صحبت می کند. در واقع در این گفت و شنود گالیله درباره ی کاربرد ریاضیات در فیزیک سخن می گوید.»
و در کل اثری است به صورت داستانی و دیالوگ محور که مهمترین مسائل ریاضیات را به زبانی شیرین بازگو می کند.

.
اگر شما نسبت به این اثر یا عنوان محق هستید، لطفا از طریق "بخش تماس با ما" با ما تماس بگیرید و برای اطلاعات بیشتر، صفحه قوانین و مقررات را مطالعه نمایید.

دیدگاه کاربران


لطفا در این قسمت فقط نظر شخصی در مورد این عنوان را وارد نمایید و در صورتیکه مشکلی با دانلود یا استفاده از این فایل دارید در صفحه کاربری تیکت ثبت کنید.

بارگزاری